Obrovo hradiště

 

Kraj: Plzeňský 

Okres: Plzeň - jih

GPS souřadnice: 49.4755283N, 13.5088406E

 

Obrovo hradiště naleznete zde: https://mapy.cz/s/homumesudo

 

Nevím, jak se to mohlo stát, ale úplně jsem vám zapomněl štěknout příběh z Obrova hradiště, které jsem navštívil ještě na konci října. Přitom je to ták nádherné místo, že by byla škoda se o něj nepodělit. Kdo sleduje můj Instagram @tulaccinacestach, ví moc dobře, že jsem na místě byl a také si jej patřičně užíval. Nyní na místo zavedu i vás a pevně věřím, že i vy si Obrovo hradiště pořádně užijete.

Vyběhl jsem kopeček a než jsem se nadál, už jsem byl v bučině. Krásné bučině zbarvené ve všech barvách podzimu. Všude, kam mé očadlo dohlédlo, byly barevné buky. Pod buky rostou netykavky, ale po těch už nebylo památky. I přesto, že netykavky již dávno odkvetly, zem pod buky nebyla pokrytá pouze spadaným listím. Pod buky rostlo tolik rostlinek, že zelená barva svítila do dálky.

Těch pěšinek, co na místě očadla zmerčila, to byla pohádka. Nevěděl jsem, kam se vrtnout dřív. Jestli se vydat doleva, doprava z kopečka, nebo přímo za famfrňákem do středu bučiny. Nakonec jsem se vydal pěšinkou po levé tlapce, která mne zavedla na kraj bučiny a začátek hustého jehličnatého lesa. Na místě jsem usoudil, že zkusím prozkoumat jinou pěšinku a vrátil jsem se zpět k člobrdici.

Pěšinka po pravé tlapce vedla z prudkého kopce. Tu jsem si prohlédl pouze z výšky, protože klouzat po spadaném listí se mi nechtělo. Navíc opadané barevné listí dodávalo místu hřejivou atmosféru, že by byla škoda ji jakkoli narušit.

Nakonec jsem se vydal přímo za famfrňákem. Pěšinka mne vedla stále hlouběji do bučiny. Minul jsem obrovský balvan po pravé tlapce a pokračoval stále dál. Než jsem se nadál, zjistil jsem, že mne pěšinka zavedla na staré hradiště.

Val z kamení porostlého mechem prozradil místo, které jsem objevil. Podél valu jsem se vydal na vrchol s názvem Obrovo hradiště, který je označen dalším velkým balvanem. Zde jsem však moc dlouho nepobyl. To se ví, zapózoval jsem člobrdici, ale hned co člobrdice přestala dávat pozor, nesly mne tlapky na průzkum hradiště s tajemným jménem Obrovo hradiště. Proč se tak hradiště jmenuje, to vám neštěknu, co vám však štěknout mohu je to, že Obrovo hradiště je opravdu obří. Nevěříte? Tak to já vám o něm ještě něco málo štěknu.

Sotva jsem měl vrchol Obrovo hradiště za chvostem, tlapkal jsem podél letité oplocenky pěšinkou za val, podél kterého jsem přitlapkal. Vytlapkal jsem na něj a nestačil mrkat očadly. Všude, kam očadlo dohlédlo, jsem viděl pěšinky. Kebulí mi proletěla myšlenka, že vidím více než hodně pěšinek. Pěšinka byla na každém valu, kterých je na místě požehnaně. Pak jsem zmerčil pěšinky propojující další pěšinky. Zkrátka jsem viděl pěšinku na pěšince.

Věděl jsem, že nemám šanci je prozkoumat všechny. Ale prozkoumat hradiště jsem musel. Člobrdice šla po té nejširší pěšince, co má očadla viděla. Já si vybral krásnou, sotva znatelnou pěšinku kousek nad člobrdicí.

Chvíli jsem tlapkal, co tlapka tlapku mine a rozhlížel se po hradišti. Už ani nevím, jak dlouho jsem tlapkal, když jsem se přistihl, že lítám po hradišti s větrem o závod. Co chvilku jsem oběhnul buk, co chvilku jsem přisvištěl k člobrdici. Sotva jsem člobrdici pozdravil, už jsem zase svištěl hradištěm s větrem o závod. Netrvalo dlouho a měl jsem celé hradiště prozkoumané. Přidal jsem se k člobrdici a podél obrovských balvanů vedle cesty jsem Obrovo hradiště pomalu opouštěl.

Musím vám štěknout, že výlet na Obrovo hradiště je za každé roční doby super bájo. Jen na sněhu jsem tu ještě nebyl. Pokud bude sněhu pomálu, rád se na místo vydám. Pokud však bude sněhu moc, výlet si raději odpustím. Cesta z Obrova hradiště do Žinkov je z pořádného srázu. Navíc spíše než cesta je to pěšinka. Pěšinka, která pořádně klouže a je jí jedno, jestli je jaro nebo podzim. Takže na sněhu se této cestě raději vyhnu.

Ptáte se, proč se rád na Obrovo hradiště vracím? No přeci proto, že se na něm můžu proběhnout a důkladně jej prozkoumat, aniž by člobrdice musela mít strach, že se jí ztratím z dohledu. Jak moc dobře víte, mohu být jen tak daleko, abych člobrdici viděl a slyšel a ona zase viděla a slyšela mne.

 

Obrovo hradiště, vrchol o nadmořské výšce 549 m se nachází v nádherné bučině. K Obrovu hradišti dojdete lesní cestou.

 

Obrovo hradiště je pravěké a raně středověké hradiště na stejnojmenném vrchu jihovýchodně od Žinkov v okrese Plzeň-jih. Jeho areál s dochovanými zbytky opevnění je chráněn jako kulturní památka ČR. Nalezené zlomky keramiky umožnily datovat osídlení lokality do pozdní doby bronzové a střední doby hradištní.

 

Pozůstatky dvou příčných valů na severovýchodě a nepatrné zbytky obvodového opevnění dávají tušit, kde se rozkládalo hradiště z pozdní doby bronzové. Na nejvyšším vrcholku kopce ležela pravděpodobně opevněná akropole. Největší význam mělo sídlo v době hradištní, tedy v 9. století, kdy zde žili Slované. Na přelomu 10. a 11. století hradiště zaniklo.